Elektronik Elektor 1996/01


Elektronik Elektor, numer 1 (28), styczeń 1996

 • Okładka
  Mała rzecz, a cieszy... Wystarczyło tylko wpaść na znakomity pomysł i tak oto powstało niezwykle pożyteczne i upraszczające życie urządzenie. Każdy z nas zna bowiem z codziennej praktyki kłopotliwe, bądź co bądź, i nieuchronne w warsztatowej rzeczywistości pomiary tranzystorów. Ten kapitalny przyrząd znakomicie ułatwi takie pomiary.
 • Miernictwo
  • Inteligentny tester tranzystorów (5)
   Jest bardzo wiele testerów tranzystorów. Jedne z nich sprawdzają podstawowe funkcje, inne podają wartość współczynnika wzmocnienia prądowego. Zawsze jednak obowiązuje stałe wymaganie, aby tranzystor został prawidłowo umieszczony w podstawce do testowania. Przedstawiony w poniższym artykule inteligentny tester tranzystorów, zawiera we wnętrzu mikrokontroler, dzięki któremu może ustalić i podać na wyświetlaczu LCD: typ tranzystora (NPN lub PNP), rozmieszczenie końcówek i wartość współczynnika wzmocnienia prądowego.

   Artykuł: [Strona 5] [Strona 6] [Strona 7] [Strona 8] [Strona 9] [Strona 10] [Strona 11] 

  • Cyfrowy generator funkcyjny - część 3 (12)
   Jedynym połączeniem płytki PLL (pętli synchronizacji fazowej) z oddzielnymi analogowymi sekcjami generatora są złącza K2, K5 i K8. Styk 1 w tych złączach przenosi sygnał zegarowy 32Hz...3,2MHz, który w poszczególnych sekcjach jest przetwarzany na sygnał 1Hz...100kKz fali sinusoidalnej, prostokątnej lub trójkątnej. Pozostałe styki przekazują informacje o wybranej dekadzie zakresu.
  • Prosty generator w.cz. (46)
   Jak wynika z lektury tego artykułu, zbudowanie przydatnego, prostego generatora wielkiej częstotliwości nie ma nic wspólnego z czarami, jak mogłoby się wydawać niektórym konstruktorom zajmującym sie napięciami stałymi. W układzie wykorzystano tylko dwa układy scalone, a do obwodów oscylacyjnych gotowe, fabryczne indukcyjności.

   Artykuł: [Strona 46] [Strona 47] [Strona 48]

 • Audio - HiFi - Video
  • Przetwornik S-VHS/CVBS na RGB  (19)
   Część 2: opis i montaż.
   W ślad za zamieszczonym w poprzedniej części artykułu omówieniem podstawowych cech systemu Super-VHS w niniejszej jest szczegółowo opisany praktyczny układ przetwornika, który za pośrednictwem wejść RGB umożliwia połączenie magnetowidu lub kamkordera S-VHS z kolorowym telewizorem lub monitorem. W przedstawionym układzie zastosowano analogową konwersje standardu obrazu, z użyciem nowoczesnych układów scalonych.
  • Wyjściowy rozgałęźnik sygnałów S/PDIF Coax lub optycznych (31)
   Układ ten był początkowo przeznaczony do rozdzielania sygnału wyjściowego odtwarzacza płyt kompaktowych do kilku wyjść. Pełni on role potrójnego rozgałęźnika i przetwornika formatu dla sygnałów S/PDIF ("cyfrowych") lub optycznych.
 • Komputery
  • Emulacja PLC przy pomocy mikrosterowników PIC - część 1 (25)
   W artykule przedstawiono sposób, w jaki mikrosterowniki 16C54 i 16C55 firmy Microchip Technology można programować przy pomocy logiki drabinkowej (ladder logic), którą tradycyjnie łączy się z programowalnymi sterownikami logicznymi (programmable logic controllers, PLC). Opracowywanie programów przeznaczonych do sterowania staje się w ten sposób dużo prostsze od programowania w asemblerze.
  • Komputer "MatchBox" - część 2 (41)
   Opublikowana w poprzednim miesiącu część wprowadzająca zawierała opis hardware'u komputera, w tej zaś części przedstawiamy wstępne wiadomości dotyczące oprogramowania. Jako pierwsze zostaną omówione programy użytkowe wchodzące w skład tego oprogramowania, a nastąpnie podstawowe wiadomości dotyczące wariantu języka BASIC wykorzystywanego do programowania komputera MatchBox.
   Do programowania komputera MatchBox opracowano specjalny język, będący połączeniem BASICa i Pascala. Szczególną uwagę zwrócono na stworzenie możliwości sterowania rozszerzeń sprzętowych. Przed przystąpieniem do omówienia elementów języka programowania przedstawiony zostanie sposób ładowania i uruchamiania programu na komputerze MatchBox.
  • Dodanie przesuwu o wiersz dla HP DeskJet 520 (54)
   DeskJet 520 jest doskonałą drukarką Hewlett Packarda, ale brakuje jej przycisku przesuwu o wiersz (line feed)! Ten oczywisty brak łatwo jest usunąć za pomocą prezentowanego dodatkowego prostego układu. Włączony w łączący drukarkę z komputerem przewód Centronics, dostarcza on kodu przesuwu o jeden wiersz (0AH) wraz z niezbędnym impulsem strobującym.
  • Micro-PLC - miniaturowy komputer sterujący (65)
   Co prawda termin PLC - Programmable Logic Controler, programowany sterownik logiczny - dla Czytelników EE od dawna nie jest żadnym obcym słowem, to jednak te zwarte, wyspecjalizowane w sterowaniu przemysłowym układy komputerowe są w naszym czasopiśmie traktowane nieco po macoszemu. Powinno się to jednak zmienić po opublikowaniu tego artykułu na temat Micro-PLC, który jest urządzeniem sterującym kompatybilnym ze sterownikami przemysłowymi. Poniżej zostanie przedstawiona budowa, natomiast w dalszych dwóch artykułach zaprezentujemy dwuczęściowy kurs obsługi.
 • Katalog Elektronika Elektora
  • 013. TDA1524A - stereofoniczny układ regulacji barwy i głośności.
  • 014. TDA1526 - stereofoniczny układ regulacji barwy i głośności.
  • 015. TEA6300/TEA6300T - układ sterowania głośnością i barwą dźwięku.
  • 016. TEA6310T - układ sterowania głośnością i barwą dźwięku.
 • RTV i łączność
  • Odbiornik VLF-FAX (49)
   Przy pomocy tego bardzo łatwego w wykonaniu i prawie nie wymagającego strojenia układu odbiornika możliwy jest dostęp do znajdującego się poniżej radiofonicznego zakresu fal długich, pasma VLF, w którym szczególnie interesujący jest odbiór, nadawanych telefaxem map pogody.
 • Ze świata elektroniki
  • Sieci szerokopasmowe (63)