Elektronika Praktyczna 2012/09


Elektronika Praktyczna, Nr 9 (237), wrzesień 2012

 • Projekty
  • Falownik 1-fazowy (22)
   "Możliwość regulacji prędkości obrotowej jest jednbym z podstawowych wymogów stawianych układom napędowym. W komutatorowych silnikach 1-fazowych stosowanych w małym AGD i niewielkich elektronarzędziach regulacja jest nieskomplikowana i opiera się o zasadę regulacji fazowej. Najczęściej spotyka się w takich układach specjalizowane układy scalone np. U2008B lub układy hybrydowe KDSF. Niestety, regulacja obrotów w napędach z silnikiem indukcyjnym, asynchronicznym (z kondensatorem) nie jest już tak banalna, a właśnie tego typu silniki są najczęściej stosowane w małych obrabiarkach. Prezentowane urządzenie rozwiązuje problem regulacji prędkości obrotowej silnika asynchronicznego."
  • 4dimmer. 4-kanałowy regulator oświetlenia (28)
   "XXI wiek to wiek mikrokontrolerów! To śmiała teza, lecz trudno jej zaprzeczyć, ponieważ mikrokontrolery znajdują się dzisiaj prawie wszędzie. Od prostych urządzeń AGD, po skomplikowane systemy stosowane w wojsku, medycynie czy nauce. Dzięki nim rośnie funkcjonalność urządzeń, a jednocześnie maleje cena. Cóż, świat zmienia się i to, co kiedyś dostępne było dla nielicznych, dzisiaj staje się niemalże powszechne. Biorąc pod uwagę stały spadek cen mikrokontrolerów i towarzyszący mu wzrost ich możliwości celowe wydaje się ich wykorzystywanie nawet w urządzeniach, które to można byłoby zbudować bez ich udziału. Zyskuje się w ten sposób zwiększoną funkcjonalność. Przykładem tego typu zastosowań jest opisany w niniejszym artykule 4-kanałowy ściemniacz oświetlenia sieciowego, który dzięki wyposażeniu go w popularny mikrokontroler zyskał dodatkową funkcjonalność oraz ergonomię obsługi." 
  • Termostat z regulowaną pętlą histerezy (33)
   "W praktyce każdego elektronika amatora wcześniej czy później dochodzi do sytuacji, podczas której potrzeba chwili staje się głównym motorem napędowym projektu. Tak było i tym razem, a przysłowiową potrzebą była chęć wyposażenia domowej instalacji grzejników elektrycznych w niezależne i efektowne sterowanie zapewniające wygodę obsługi." 
  • AVTDuinoMEGA. Apetyt rośnie w miarę jedzenia (35)
   "... i z czasem AVTDuino nawet z ATMEGA328 staje się zbyt małe, czasem brakuje pamięci, czasem kilku pinów, nie pozostaje wtedy nic innego jak przesiadka na mocniejszy procesor np. ATMEGA2560. Opisana płytka jest odpowiednikiem ARDuino MEGA, z kilkoma drobnymi praktycznymi zmianami."
  • 1-bitowy przetwornik A/D wysokiej klasy (2).
   Przetwornik D/A z układem WM8741 - ciąg dalszy bitwy przetworników (38)
   "W czerwcowym i lipcowym numerze EP opublikowaliśmy opis przetwornika równoległego D/A ze słowem 24-bitowym. Zapowiedzieliśmy również 'bitwę' pomiedzy nim a przetwornikiem 1-bitowym. Oto dalszy ciąg zapowiedzianego cyklu. Prezentujemy w nim drugą część opisu projektu przetwornika 1-bitowego z układami scalonymi firmy Wolfson - WM8741."
 • Miniprojekty
  • Adapter do PICkit i PICprog. Programator, monitor UART, analizator poziomów logicznych (46)
   "Programatory PICkit-2 i PICkit-3 oprócz tego, że umożliwiają zaprogramowanie mikrokontrolerów PIC, mają kilka interesujących funkcji dodatkowych. Mogą one pracować jako programatory pamięci szeregowych, prosty monitor interfejsu UART, a także jako nieskomplikowany analizator poziomów logicznych. Prezentowany układ to przystawka do programatora ułatwiająca korzystanie z tych funkcji."
  • Moduł do pomiaru temperatury z interfejsem RS485 (47)
   "Pojedynczy moduł mierzy temperaturę z dwóch niezależnych czujników DS18B20 dołączonych do zacisków CON3 i CON4. Do jednej magistrali może być dołączonych 32 moduły, więc można uzyskać 64 punkty pomiarowe. Na bazie takiej instalacji oraz odpowiedniego oprogramowania można zbudować np. system monitorujący i sterujący ogrzewaniem w budynku."
  • TinyMini84 - minimoduł z mikroprocesorem ATtiny24 nie tylko dla pasjonatów płytek stykowych (48)
   "Używanie płytek stykowych może być wciągające jak chodzenie po bagnach, lecz przygotowanie powtarzających się stale elementów układu nie jset interesującym zajęciem. Wspomaganie pracy gotowymi modułami ze sprawdzonymi blokami funkcjonalnymi zdecydowanie ułatwia prototypowanie i umożliwia szybsze osiągnięcie celu."
  • DIO-Expander - moduł ekspandera portów dla AVTDuino (50)
   "Podczas budowy prototypów z AVTDuino często spotykamy się z sytuacją braku kilku wolnych pinów w portach. Zmiana na płytkę z większą ilością wyprowadzeń, np. Mega2560 jest nieuzasadniona ekonomicznie. Pozostaje więc zastosowanie różnego rodzaju ekspanderów, w tym nieśmiertelnego, praqwie jak NE555, układu PCF8574." 
 • Wybór konstruktora
  • Przegląd modułów Ethernet i Wi-Fi (56)
   "Sieci Ethernet zdominowały techniki transmisji danych. Współcześnie do łączności na małe odległości rzędu metrów używa się głównie interfejsu USB, a na większe RS485 lub Ethernetu. Inne interfejsy, mimo iż stosowane, są jakby w odwrocie. Ten trend zauważyli również producenci podzespołów, którzy budują mikrokontrolery i układy interfejsowe z wbudowanymi mostkami MAC i PHY. Co zrobić, gdy do sieci trzeba dołączyć już funkcjonujace urzadzenie z którymś ze "starych" interfejsów? Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest użycie modułu komunikacyjnego, któy od strony wejścia najczęściej ma typowy interfejs UART lub SPI, a od strony wyjścia - wszechobecny Ethernet."
 • Notatnik konstruktora
  • Technologie ethernetowe w elektronice (51)
   "Ethernet stanowi obecnie najbardziej popularny zbiór technik stosowanych do komunikacji pomiędzy wieloma urządzeniami elektronicznymi. Jego duża szybkość przyczyniła się do popularyzacji tego sposobu wymiany informacji w urządzeniach multimedialnych, a uniwersalność pozwoliła mu zdobyć także rynek automatyki. Coraz więcej systemów ma zaimplementowaną także obsługę Ethernetu bezprzewodowego, czyli tzw. Wi-Fi. W artykule omawiamy zarówno komunikację przewodową, jak i radiową."
  • Czy dla przetworników A/C wysoka rozdzielczość oznacza wysoką precyzję? (94)
   "Zastosowania pomiarowe zazwyczaj wymuszają na użytkownikach wybór przetwornika analogowo-cyfrowego spośród wielu modeli dostępnych na rynku. Wybór będzie oparty na kilku podstawowych kwestiach dotyczących techniki, której chcą użyć oraz tego, czy przetwornik A/C powinien być zintegrowany z mikrokontrolerem lub układem FPGA, czy też dołączony jako samodzielne urządzenie." 
 • Sprzęt
  • LAN Kontroler - łatwy sposób na sterowanie przez Ethernet (69)
   "Sieć Ethernet stanowi niezwykle wygodne medium do sterowania np. systemami automatyki domowej lub przemysłowej. Urządzenia sterowane przez Ethernet łatwo kontrolować z poziomu komputera PC, laptopów, tabletów, a nawet telefonów komórkowych, gdyż wystarczy jedynie podłączyć się do sieci i skorzystać z przeglądarki internetowej. Największą trudność związaną z tworzeniem takiego systemu sterowania stanowi budowa platformy sprzętowej wraz z firmware, które obsłużą Ethernet i umożliwią użytkownikowi wygodne wprowadzanie nastaw. Do naszej redakcji trafił moduł, który rozwiązuje wszystkie te problemy i pozwala twórcy aplikacji skoncentrować się na jej najważniejszych funkcjach."
  • Przemysłowy router CR10 v2 CDMA (80)
   "Naturalne 'wygodnictwo' człowieka sprawia, że bardzo szybko przyzwyczaja się on do wszelkich udogodnień wynikających z postępu technologicznego. Kiedyś rewolucją była pralka automatyczna, potem nasze życie odmieniły komputery osobiste. Wraz z nimi nadeszła epoka globalnej sieci. Bez niej dzisiaj już trudno wyobrazić sobie życie. Do sieci wpinane są nie tylko komputery." 
  • FlowStone. Rysowanie programów dla modułów LabJack (126)
   "Niekwestionowanym liderem wśród firm specjalizujących się w tworzeniu narzędzi służących do graficznego projektowania urządzeń pomiarowych i sterujących jest National Instruments. Jego środowisko programowe LabVIEW już od ponad  dwudziestu lat jest uznawane za światowy standard w tej dziedzinie. Nie zawsze jednak konieczne jest stosowanie tak potężnych narzędzi. Dużą grupoę zagadnień można rozwiązać znacznie tańszymi i prostszymi środkami, na przykład przy zastosowaniu modułów LabJack i oprogramowania FlowStone."
 • Podzespoły
  • Simple Link Wi-Fi, Bloetooth 4.0 oraz łączność w paśmie ISM (63)
   "odkąd firma Texas Instruments kupiła od norweskiego Chipcona prawa do produkcji układów scalonych przeznaczonych do komunikacji radiowej w ofercie TI pojawiło się wiele nowoczesnych, łatwych w użyciu układów do bezprzewodowej transmisji danych. Można zauważyć, że pomimo podtrzymywania produkcji starszych modeli, firma systematycznie wprowadza nowe podzespoły, czt to 'uzbrojone' w rdzeń mikrokontrolera, czy z zaimplementowanym protokołem komunikacyjnym."
  • Po prostu łatwiej się nie da. Transmisja danych przez Ethernet i Internet (66)
   "Firma WIZnet specjalizuje się w produkcji modułów i układów scalonych do transmisji danych za pomocą sieci cyfrowych: Internet, LAN i Wi-Fi. Rozwiązania sprzętowe proponowane przez tego producenta mają szereg zalet: skracają czas niezbędny na opracowanie produktu, umożliwiają odciążenie jednostki centralnej, ułatwiają  sięgnięcie do zasobów sieciowych nawet niedoświadczonym konstruktorom." 
  • Wi-Fi od Microchipa. Moduł MRF24WB0MA z wbudowaną anteną (72)
   "Firma Microchip jest jednym z liderów stosowania rozwiązań sieciowych w układach z mikrokontrolerami. Znany i dystrybuowany bezpłatnie stos TCP/IP jest przykładem trafnego przewidywania tendencji rozwoju zastosowań techniki mikroprocesorowej. W ofercie producenta jest dostępny również moduł MRF24WB0MA, zgodny z IEEE 802.11b, obsługujący 14 kanałów i mający wszystkie niezbędne certyfikaty: ETSI oraz znaczek WiFi certified (WiFi Alliance). Maksymalny zasięg wynosi ok. 400m., a maksymalna prędkość transferu danych 1 lub 2 Mb/s."
  • Moduły Wi-Fi firmy RedPine Signals (77)
   "Projektując nowe urządzenie mające mieć możliwość pracy w sieci WLAN inżynierowie spotykają się z wieloma problemami i ograniczeniami. Z reguły nie dysponują nieograniczoną przestrzenią, często też kluczową rolę odgrywa zużycie energii. Dlatego jest istotne, aby producenci rozwiązań Wi-Fi posiadali szeroką gamę produktów wychodząc tym samym naprzeciw oczekiwaniom i wymaganiom inżynierów. Jedną z takich firm - producentów jest amerykańska firma RedPine Signals."
  • Moduły Digi Connect ME9210 i Wi-Me 9210 (84)
   "Firma Digi International dodała do swojej oferty dwa moduły przeznaczone do wydajnej, bezpiecznej przewodowej i bezprzewodowej łączności dla systemów osadzonych."
  • STM32F0, czyli Cortex-M0 w rodzinie STM32 (92)
   "W kwietniowej EP informowaliśmy Czytelników EP o wprowadzeniu do produkcji przez STMicroelectronics noweg podrodziny mikrokontrolerów STM32F0, które wyposażono w rdzeń Cortex-M0. Jest to siódma w ofercie STMicroelectronics podrodzina mikrokontrolerów z rdzeniem Cortex-M, która uzupełniła doskonale już znane STM32F1, STM32F2, STM32F4, STM32W i STM32L1 (wyposażone w rdzeń Cortex-M3) oraz nowość - STM32F3 (Cortex-M4F)." 
  • Telit HE910. Nowe karty M2M Mini PCIe z układami firmy Intel (55)
   "Firma Telit, jeden z największych dostawców modułów M2M wprowadził na rynek nowe karty do komunikacji za pomocą sieci komórkowych, zgodnie ze standardem Mini PCI Express. Moduły HE910 przeznaczone są przede wszystkim do zastosowań przemysłowych i pozwalają na przesyłanie danych, głosu oraz na komunikację wideo." 
  • Precision 32 - nowe mikrokontrolery firmy Silicon Labs z rdzeniem ARM Cortex-M3 (98)
   "Firma Silicon Labs powiększyła swoją ofertę wprowadzając do niej mikrokontrolery z rdzeniem ARM Cortex-M3. Czym nowa rodzina, nazwana Precision32 wyróżnia się na tle wielu innych, dostępnych na rynku rodzin mikrokontrolerów z rdzeniem Cortex-M3? W artykule odpowiemy na to pytanie." 
  • Magiczne oczko (121)
   "'Magiczne oczko' to lampa, która przeżywa swój renesans. To nietuzinkowy element mający wiele zalet: ożywia bezduszne dotychczas urządzenie, nadaje mu ciekawy wygląd, a funkcjonalnie jest to wskaźnik, który nie ma zadnej bezwładności mechanicznej. Trudno też nie przyznać, że nawet współcześnie dzięki swojej 'naturze analogowej' wygląda o wiele lepiej niż wskaźnik zbudowany z diod LED."
 • Prezentacje
  • Inteligentne technologie docierają do domów - rynki wschodzące (86)
   "Jednym z ostatnich obszarów opanowanych przez rewolucje mobilną jest rynek automatyki budynków, który ma długą tradycję. Oficjalnie automatyka budynków obejmuje systemy ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, a także oświetlenia, zabezpieczeń i alarmów przeciwpożarowych. Obecnie duże zainteresowanie w tej dziedzinie budzą metody poprawiania efektywności energetycznej." 
  • Nowe układy FTDI z serii X-chip. Jeszcze łatwiejsze i szybsze połączenie poprzez USB (88)
   "Nowe układy interfejsowe USB z serii X-chip wprowadzone do sprzedaży przez dobrze znaną firmę FTDI mają zaimplementowane dodatkowe funkcje, włącznie z detekcją dołączenia ładowarki akumulatorów. Przyspieszają one i ułatwiają one projektowanie urządzeń elektronicznych, oszczędzają miejsce na płytce drukowanej i obniżają pobór energii ze źródła zasilania." 
  • EisSound KBSound. Zestawy radiowe do zabudowy (90)
   "Początki przesyłania i odbierania fal radiowych sięgają końca XIX wieku, a za prekursorów tego wynalazku uważa się panów Guglielmo Marconi i Nicola Tesla. Obecnie odbiornik radiowy ma niemal każdy mieszkaniec naszego globu. Oferta firmy EisSound jest skierowana do klientów najbardziej wymagających i idących z duchem czasu."
  • Podzespoły elektroniczne dla automatyki (130)
   "Contrans TI oferuje dostawy elementów elektronicznych renomowanych producentów. Wychodzimy naprzeciw potrzebom naszych Odbiorców oferując nowoczesne podzespoły i niezbedną wiedzę. Zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska, gdzie prezentujemy podzespoły do napedów elektrycznych, automatyki i robotyki. Zapraszamy również do uczestnictwa w naszym smeinarium." 
 • Targi Energetlab
  • 25. Międzynarodowe Energetyczne Targi Bielskie (129)
   "Pomiedzy 11 a 14 września odbedą się jubileuszowe 25. targi Energetab. To ważne wydarzenie dla wielu elektroników pracujących w swoim zawodzie. Obok warszawskiego Automaticonu, stanowi okazje do zapoznania się z nowościami, jakie pojawiły sie ostatnio na rynku lub zostaną wprowadzone do sprzedaży w najbliższym czasie. Targi są także wskaźnikiem kondycji firm z branży i pozwalają ocenić najbliższą przyszłość polskiej elektroniki." 
 • Kursy
  • Zintegrowany przetwornik obrazu w systemie z mikrokontrolerem (102)
   "Miniaturowe przetworniki obrazu są powszechnie stosowane w najprzeróżniejszym sprzęcie elektronicznym. Począwszy od zabawek przez telefony komórkowe, komputery przenośne, tablety po urządzenia automatyki przemysłowej. Bywają także dostępne jako moduły, które można wykorzystać w systemie z mikrokontrolerem wyposażonym w kilkadziesiąt kilobajtów pamięci RAM i trochę wolnych linii portów IO." 
  • STM32 dla użytkowników 8-bitowców (2) (108)
   "32-bitowe mikrokontrolery są postrzegane przez konstruktorów jako elementy do bardziej wymagających zadań. Czasy się jednak zmieniają, co widać już nawet w sklepach 'za rogiem'." 
  • MSP430 w przykładach (1). Wprowadzenie (113)
   "Produkowane od 1992 roku MSP430 to ponad 400 modeli mikrokontrolerów. Energooszczędne, oraz bogato wyposażone w peryferia układy znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle. W kolejnych numerach EP zaprezentujemy kurs programowania MSP430. Bohaterem będzie mikrokontroler MSP430f1232." 
  • Platforma I.MX28EVK (1). Nauka programowania mikrokontrolerów pod Linuksem (117)
   "Układy I.MX28 firmy Freescale są jednymi z najmniejszych układów multimedialnych z rodziny I.MX. Układy te wyposażono w rdzeń ARM926EJS (architektura ARMv5TEJ), który jest taktowany sygnałem o częstotliwości 454 MHz. Układ wyposażono w szereg nowoczesnych układów peryferyjnych. Tematem tego odcinka kursu będzie właśnie taki mikroprocesor firmy Freescale, który będziemy mogli zastosować w nieco mniej 'multimedialnych aplikacjach'."
 • Automatyka i Mechatronika Praktyczna
  • LOGO! w wersji 0BA7 od strony programisty (133)
   "W ostatnich wydaniach EP przedstawiliśmy nowości konstrukcyjne i funkcjonalne wprowadzone do najnowszej wersji sterownika LOGO! oznaczonej symbolem 0BA7. W kolejnym artykule pokazujemy w jaki sposób można wykorzystać nowe funkcje i możliwości we własnych aplikacjach." 
  • Przekaźniki miniaturowe o obniżonym poborze mocy (136)
   "Firma Relpol - krajowy producent przekaźników rozszerza ofertę o nowe wykonania przekaźników miniaturowych do urządzeń elektronicznych typu RM85 i RM87. Nowe wykonania mają powiększoną przerwę zestykową i wzmocnioną izolację, a także cewkę o dużej czułości, zapewniającą znacznie mniejszy pobór mocy przez przekaźnik. Producent obniżył raster wyprowadzeń w wybranych modelach z sufiksem N, co ma na celu poprawę bezpieczeństwa i zakresu aplikacyjnego tych elementów."
 • Od wydawcy (4)
 • Niezbędnik elektronika (8)
 • Nie przeocz. Podzespoły (10)
  Szybkie fotodiody PIN na zakres światła widzialnego i podczerwieni.
  Translator poziomów napięć logicznych dla kart SD 3.0.
  Mikrokontroler z interfejsem resolwera do sterowania silnikami pojazdów elektrycznych.
  Najmniejsze na rynku regulatory impulsowe o wydajności do 18A.
  Repeater dla szyny I2C z barierą optoizolacyjną 3750 Vrms. 
 • Nie przeocz. Koktajl niusów (16)
  Ważna informacja dla użytkowników układów z serii X-Chip firmy FTDI.
  Zbliża się 25. edycja targów Energetlab.
  Cło na chiński rynek telekomunikacyjny?
  Wistron, Jabil i Flextronics mogą zarobić dzięki Celestice.
  Nowy prezes Freescale zamierza zwiększyć udział firmy w rynku.
  Lockhead Martin podpisał dużą umowę z Arrow Electronics.
  Hitachi Cable Europe buduje w Czechach fabrykę komponentów motoryzacyjnych.
  Samsung wyda 1.9 mld dol. na fabrykę układów logicznych.
  Valeo rozwija produkcję elektroniki samochodowej na Węgrzech.
  MediaTek złożył ofertę przejęcia konkurencyjnego MStara.
  Debiut 32-bitowego układu ARM o ultraniskim poborze prądu. 
 • Sprzężenie zwrotne. Forum (18)
 • Prenumerata (18)
 • Konkurs (112)
 • Info (138)
 • Oferta (140)
 • Kramik i rynek (145)
 • Księgarnia wysyłkowa (150)
 • Zapowiedź następnego numeru (152)