Elektronika Praktyczna 2012/12


Elektronika Praktyczna, Nr 12 (240), grudzień 2012

 • Projekty
  • Tracker GPS (1). Zabezpieczenie auta przed kradzieżą (20)
   "Przedstawiony projekt trackera jest wynikiem przemyśleń, w jaki sposób można skutecznie zabezpieczyć samochód przed kradzieżą. Wiadomo, że istnieją zaawansowane, skuteczne systemy alarmowe, jednak istotnym jest również, by koszt takiego systemu nie był porównywalny z wartością samochodu, abstrahując od rozważań - poniżej jakiej wartości samochodu warto w ogóle martwić się o zabezpieczenia. Oczywistym jest też, że specjalistę mogą powstrzymać jedynie rozwiązania nieszablonowe."
  • Tlogger - rejestrator temperatury pokojowej + na karcie SD (30)
   "Miniaturowe urządzenie z mikrokontrolerem ATmega32 i pamięcią Flash (karta SD), które jest nieskomplikowanym systemem do akwizycji temperatury dodatniej. Może również stanowić bazę do tworzenia innych systemów pomiarowych, które wymagają rejestrowania danych w ogólnodostępnym formacie, który może być przetwarzany za pomocą komputera PC."
  • Mega stoper. Wielofunkcyjny licznik, nie tylko czasu (34)
   "Prezentujemy projekt 'stopera', który może pełnić wiele funkcji: zegara i termometru, stopera mierzącego czas aż dla pięciu zawodników, wskaźnika punktów, licznika zdarzeń oraz czasomierza odliczającego czas 'w dół' - od ustawionej wartości do zera."
  • Serwer WWW (39)
   "Urządzenia sterowania i automatyki od bardzo dawna są realizowane w technice cyfrowej. Mikroprocesory, a właściwie mikrokontrolery, są idealnymi elementami do wszelkiego rodzaju sterowników - zdalnie sterowanych i pracujących autonomicznie. Zdalne sterowanie od zawsze wymagało zapewnienia odpowiedniego łącza do komunikacji pomiędzy sterownikiem, lub wieloma sterownikami, a panelem obsługi wykonującej czynności sterownicze, lub odczytującej stan położenia łączników i pomiary. Firma Microchip produkuje szybkie, niezawodne i dobrze wyposażone mikrokontrolery PIC32MX. Są one oferowane trochę 'pod prąd' cortexowego szaleństwa, ale mocne wsparcie firmy powoduje, ze stosując je nie ma się wrażenia 'niszowości'.
   W obecnej wersji serwer ma możliwość sterowania 4 przekaźnikami i odczytywania stanów 8 optoizolowanych wejść binarnych. Wbudowana konsola umożliwia konfigurowanie urządzenia za pomocą komend wpisywanych z klawiatury."
 • Miniprojekty
  • Automatyczny włącznik do kina domowego (49)
   "Ten miniprojekt to spore udogodnienie dla wszystkich kinomaniaków, którym zdarza się zapomnieć o wyłączeniu sprzętu lub zasnąć w trakcie trwania filmu. To proste urządzenie automatycznie załączy nasz zestaw i wyłączy go po zakończonym seansie."
  • Wskaźnik wysterowania z pamięcią (50)
   "Na łamach EP opublikowano wiele projektów wskaźników wysterowania. Szczególnie zaciekawił mnie projekt wskaźnika z pamięcią wartości szczytowej. Niestety, mógł pracować tylko w jednym trybie i sterował tylko diodami jednokolorowymi. Zaprezentowany w artykule wskaźnik może pracować w kilku trybach, ma pamięć wartości szczytowej, dwukolorowe diody LED oraz możliwość pracy w różnych trybach."
  • Hallotronowy wskaźnik prądu stałego (52)
   "Niewielki moduł wskaźnika bezkontaktowego z dwubarwnym wyświetlaczem sygnalizującym kierunek przepływu prądu stałego o natężeniu do +/-20A.
   Zastosowanie: pomiar prądu stałego w obwodach mocy ze zmienną polaryzacją, np. pomiar prądu ładowania.rozładowania akumulatora UPS, silnika DC itp. Dla zwiększenia czytelności wskazań, zmiana kierunku przepływu prądu jest sygnalizowana kolorem wyświetlanej wartości, co ułatwia np. ocenę procesu ładowania/rozładowania akumulatora."
  • Miniaturowe, świąteczne drzewko LED (54)
   "Trudno jest wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez choinki. Zatem proponujemy Czytelnikom Elektroniki Praktycznej wykonanie takiego miniaturowego, ekologicznego drzewka, które wprawi nas w świąteczny klimat."
 • Projekt Czytelnika
  • Tester złączy RJ45 (One - Sided) (55)
   "Prezentowany tester umożliwia sprawdzenie czy prawidłowo zaciśnięte są piny gniazda/patchcordu RJ45 bez potrzeby stosowania zdalnego modułu, podłączanego najczęściej kilkadziesiąt metrów dalej. Oszczędza to czas oraz umożliwia natychmiastową lokalizację, po której stronie kabla jest niewłaściwy styk. Tego nie sprawdza żaden z popularnych testerów LAN dostępnych w handlu."
 • Wybór konstruktora
  • Pakiety narzędziowe dla programistów (1) (58)
   "Era drogich pakietów narzędziowych dla programistów dobiega końca, standardem stają się narzędzia coraz bardziej rozbudowane funkcjonalnie dostępne bezpłatnie lub w cenach możliwych do zaakceptowania przez małe firmy, a nawet osoby prywatne.
   W artykule przedstawiamy przegląd podstawowych cech i możliwości wybranych narzędzi komercyjnych dla programistów przygotowujących aplikacje dla współczesnych mikrokontrolerów."
 • Notatnik konstruktora
  • Poradnik oszczędzania energii (75)
   "Wiele urządzeń zasilanych z baterii ma długi czas eksploatacji, niekiedy nawet do 20 lat. Sam staranny dobór podzespołów to jednak nie wszystko. Aby było możliwe osiągnięcie założonej funkcjonalności, jest konieczne odpowiednie napisanie oprogramowania, odpowiednio korzystającego z możliwości mikrokontrolera i jego zasobów sprzętowych."
  • Pomiary zmiennych środowiskowych za pomocą przetwornika A/D (78)
   "Sensory mierzące zmienne środowiskowe rzadko wyprowadzają sygnał wyjściowy, który można dołączyć wprost do wejścia przetwornika analogowo - cyfrowego. Typowo ich sygnał wyjściowy wymaga wzmocnienia, odfiltrowania, przesunięcia poziomu oraz kondycjonowania. Przetwarzanie sygnału analogowego na cyfrowy jest wykonywane przez różne rodzaje scalonych przetworników A/D, z których każdy ma unikalne cechy oraz wymagania odnośnie do aplikacji."unikalne
  • Energia - "Arduino" dla Launchpada (82)
   "Arduino cieszy się niesłabnącą popularnością. Można powiedzieć, że co nie jest zgodne z Arduino, jest wśród nieprofesjonalistów skazane na wyginięcie. Otwarta platforma sprzętowa, brak wymaganych, specjalizowanych programatorów oraz dobrze opracowane i opisane biblioteki są dużymi ułatwieniami nie tylko dla początkujących elektroników, ale stają się także wzorem dla bardziej zaawansowanych twórców oprogramowania wbudowanego."
 • Sprzęt
  • Analizator widma Rigol DSA815 (71)
   "Rigol jako producent oscyloskopów cyfrowych już dawno wyrobił sobie ugruntowaną pozycję na rynku światowym. O stale rosnących aspiracjach Rigola przekonujemy się zawsze, gdy ta firma wprowadza do sprzedaży kolejny swój wyrób. Doskonale znamy oscyloskopy cyfrowe i generatory, a od pewnego czasu Rigol produkuje też analizatory widma. Podjęcie takiej decyzji wynikało z dbałości o utrzymanie wysokiego prestiżu firmy, ale dowodzi też, ze firma ta dysponuje środkami technicznymi i technologiami stojącymi na bardzo wysokim poziomie."
 • Podzespoły
  • LPC800, czyli kolejny zwiastun końca 8-bitowców (69)
   "13 listopada 2012 firma NXP zapowiedziała wprowadzenie nowej rodziny mikrokontrolerów z rdzeniem Cortex-M0+. Nowe układy mają zastąpić mikrokontrolery 8-bitowe, zwłaszcza z serii LPC900. Jednak bliższe przyjrzenie się ofercie NXP ujawnia, że LPC800 jest groźnym konkurentem dla małych 8-bitowych mikrokontrolerów z rodzin ATiny, PIC12 i PIC16."
  • SPIRIT1: nowy duch w ofercie STMicroelectronics (85)
   "Założę się, że 95% Czytelników EP zapytanych o to z czym kojarzy im się firma STMicroelectronics, bez namysłu odpowie, że z mikrokontrolerami STM32 lub - niewielu mniej takich będzie z 'corteksami'. Taka odpowiedź jest z gruntu poprawna, aczkolwiek - od niedawna - niepełna. O tym dlaczego 'niepełna' piszemy w artykule."
  • Narzędzia dla Precision32 (1). Narzędzia sprzętowe (87)
   "Trzy miesiące temu rozpoczęliśmy cykl artykułów poświęconych mikrokontrolerom Precision32 firmy Silicon Labs. Po przedstawieniu cech wyróżniających te układy na rynku mikrokontrolerów z rdzeniem Cortex-M3 (w pierwszym artykule), nadszedł czas na zaprezentowanie dostępnych dla tych układów narzędzi projektowo - rozwojowych. W pierwszej części artykułu prezentujemy narzędzia sprzętowe."
  • Arduino to Twoja specjalność? Freedom daje Ci 32-bitową alternatywę! (90)
   ""System modułów Arduino - pomimo (a może dzięki niemu?) elementarnego podejścia do mikrokontrolerów - z sukcesami podbija świat elektroniki i zdobywa coraz większe uznanie także wśród profesjonalistów. Sprzyja temu dostępna, powiększająca się liczba modułów peryferyjnych, w których są stosowane coraz szybsze i coraz lepiej wyposażone mikrokontrolery, a oprócz tego w wielu przypadkach nie są to AVR-y...
 • Prezentacje
  • Zestawy uruchomieniowe i moduły PIM od Microchipa (61)
   "Firma Microchip wiodący producent mikrokontrolerów, układów analogowych, pamięci Flash oraz rozwiązań komunikacyjnych, oferuje swoim klientom kompleksowe zestawy startowe do szybkiego opracowania i wdrażania aplikacji opartych na firmowych komponentach."
  • Narzędzia firmy Ashling (62)
   "Firma Ashling dostarcza doskonałe narzędzia dla konstruktorów urządzeń elektronicznych. Są to debbugery oraz emulatory niezbędne do prac związanych z uruchamianiem oraz oprogramowaniem urządzeń wyposażonych w mikrokontrolery i mikroprocesory. W swojej ofercie firma Ashling posiada narzędzia dedykowane dla wielu oferentów takich układów: Atmel, Conexant, Freescale, Marvell, NEC, OKI, Qualcomm, Renesas, Sharp, ST, Toshiba, Trydent oraz Texas Instruments."
  • Artyści w świecie embedded. Zestawy ewaluacyjne firmy Embedded Artists (64)
   "Pierwszy raz zetknąłem się z ofertą firmy Embedded Artists przy okazji akcji promocyjnej prowadzonej przez firmę NXP. Za pośrednictwem linku umieszczonego w newsletterze zapisałem się na liście chętnych do otrzymania nieskomplikowanego, darmowego zestawu ewaluacyjnego z zamontowanym mikrokontrolerem LPC1114 z rdzeniem ARM Cortex-M0. Na przesłanej na mój adres płytce było umieszczone logo, nazwa i adres strony internetowej firmy Embedded Artists."
  • Napięcie stałe z przetwornic o najwyższej jakości (67)
   "Nowoczesne przetwornice DC/DC i zasilacze impulsowe zapewniają urządzeniom elektrycznym niezawodne zasilanie napięciem stałym. Jedną z najbardziej znanych firm oferujących produkty tego typu jest Traco Electronic.Dostarcza ona komponenty pod renomowaną marką Tracopower, kojarzoną z wysoką jakością oraz świetnym serwisem. Wprowadzenie do sprzedaży podzespołów Tracopower stanowi dla Reichelt Elektronik znaczące wzbogacenie oferty. W artykule omawiamy wybrane zasilacze i przetwornice, które już teraz można nabyć w Reichelt Elektronik."
  • Ku pamięci. Klasyki SRAM spod znaku Alliance Memory (81)
   "Firma Alliance Memory wyróżnia się dość nietypowym, ale i ciekawym pomysłem biznesowym - specjalizuje się w produkowaniu 'starszych' układów pamięci (ang. Legacy), niegdyś stosowanych standardowo i de facto - tworzących standardy. W artykule przyjrzymy się bliżej, jak wygląda typowe życie układu i na czym polega interes związany z elementami legacy. Informacje tutaj zawarte szczególnie dedykujemy tym, którzy poszukują elementów sprawdzonych i dostępnych długofalowo."
 • Kursy
  • Programowanie układów FPGA w Altium Designer (93)
   "Altium Innovation Station to zintegrowane środowisko składające się z oprogramowania Altium Designer oraz płyty uruchomieniowej NanoBoard. Zapewnia ono komplet narzędzi i technologii potrzebnych do projektowania, implementowania, testowania i uruchamiania projektów FPGA. Co ważne, uruchamianie i testowanie odbywa się w czasie rzeczywistym."
  • MSP430 w przykładach (4). Obsługa portów wejścia-wyjścia (97)
   "W tym odcinku kursu omówimy sposób sterowania liniami wejścia/wyjścia mikrokontrolera MSP430. Zaprezentujemy przykłady obsługi urządzeń peryferyjnych dołączonych do wyprowadzeń mikrokontrolera (dioda RGB, przycisk SW1). Omówimy sposób użycia przygotowanej na potrzeby kursu biblioteki obsługi alfanumerycznego wyświetlacza LCD ze sterownikiem Hitachi HD44780."
  • FlowCode i E-blocks (4). Multipleksowany wyświetlacz LED, używanie przerwań Timera (101)
   "Flow Code ma specjalne makra przeznaczone do obsługi wyświetlaczy LED. Co ważne, dzięki parametryzacji są one przygotowane do obsługi wyświetlaczy multipleksowanych. Można to robić na dwa sposoby - albo układając pojedyncze wyświetlacze 7-segmentowe, albo posługując się komponentem o nazwie 'led7seg4'. Jest to makro przeznaczone do obsługi wyświetlacza 4-cyfrowego, np. modułu E-blocks o symbolu E8008-00-1. W którymś z kolejnych artykułów pokażemy, jak zastosować taki wyświetlacz do zbudowania zegara, jednak teraz nauczymy się elementarza, to jest jak dołączyć taki wyświetlacz oraz jak obsłużyć go korzystając z przerwań."
  • Prostownik w zasilaczu (105)|
   "Do zasilania większości urządzeń elektronicznych stosuje się zasilacze o mocy do kilkuset VA. Coraz powszechniej stosowane są zasilacze impulsowe, chociaż nadal w wielu rozwiązaniach stosowane są zasilacze z transformatorami sieciowymi 50Hz. Podstawowym elementem jednego lub drugiego rozwiązania jest zazwyczaj prostownik z filtrem pojemnościowym. W artykule podano podstawowe informacje teoretyczne dotyczące funkcjonowania takiego prostownika oraz pokazano sposób, w który należy dobrać elementy wchodzące w skład prostownika."
 • Automatyka i Mechatronika Praktyczna
  • Ćwiczenia z LOGO! 0BA7 (3) (117)
   "Sterownik LOGO! w prezentowanej w ostatnich numerach EP wersji 0BA7 daje automatykom nowe możliwości - między innymi dzięki wbudowanemu interfejsowi sieciowemu - upraszcza także programowanie sterownika i umożliwia wykonywanie zdalnych upgrade'ów oprogramowania. W artykule pokazujemy kolejny przykład komunikacji sieciowej, bazującej na konfiguracji master-slave dwóch sterowników LOGO!"
  • MAOR i Starter Kity firmy WObit (120)
   "Doświadczeni konstruktorzy doskonale wiedzą jak ważne są 'otwarte' zestawy startowe w rozwoju umiejętności i wiedzy technicznej studentów, jak również ich samych. Takie starter kity często używane są podczas szkoleń w roli elementów treningowych dających możliwość zapoznania się z możliwościami budowy prototypu lub znalezienia nowego rozwiązania do własnej aplikacji. Z myślą o rozwoju kwalifikacji i wiedzy początkujących konstruktorów, firma WObit przygotowała roboty mobilne MAOR oraz dodatkowe elementy do rozbudowy urządzeń."
  • Sterowanie poznawcze (122)
   "Inżynieria sterowania stale ewoluuje, a jej horyzonty wraz ze wzrostem dostępnej pamięci oraz szybkości komputerów poszerzają się. Początkowe układy oparte były tylko na prostych regulatorach PID, później pojawiły się regulatory predykcyjne wykorzystujące model wewnętrzny, a następnie regulatory predykcyjne zostały wyposażone w mechanizmy adaptacji, szacowania niepewności oraz radzenia sobie z sytuacjami awaryjnymi."
  • Inteligentny dom, inteligentne mieszkanie (125)
   "Zapewne większość z nas pewnie już słyszała w mediach czy czytała w prasie o inteligentnych domach czy mieszkaniach, lecz co to tak naprawdę oznacza to hasło dla zwykłego użytkownika?"
 • Od wydawcy (4)
 • Niezbędnik elektronika (8)
 • Nie przeocz. Podzespoły (10)
  Nowe mikrokontrolery Microchip z interfejsem USB 2.0.
  Podwójny optoizolator sygnałów cyfrowych 10 Mbd z wyjściami z otwartym drenem.
  Szeregowe pamięci EEPROM z unikalnymi numerami MAC/EUI i numerami seryjnymi.
  Ekspander portów I/O z zabezpieczeniami przed EMI i ESD.
  Kondensatory SMD odporne na wibracje, zmiany temperatury i udary napięciowe.
  Przetwornice DC-DC Buck/Boost o mocy 20W do zasilania diod LED.
  Miniaturowe rezonatory kwarcowe firmy IQD.
  3-fazowy sterownik tranzystorów MOSFET/IGBT.
 • Konkurs (15)
  Wygraj jeden z trzech zestawów Microchip PIC32 Starter Kit.
 • Nie przeocz. Koktail niusów (16)
 • Sprzężenie zwrotne. Forum (19)
 • Prenumerata (130)
 • Info (127)
 • Oferta (132)
 • Kramik i rynek (137)
 • Księgarnia wysyłkowa (142)
 • Zapowiedź następnego numeru (144)