Elektronika Praktyczna 2013/01


Elektronika Praktyczna, Nr 1 (241), styczeń 2013

 • Projekty
  • radioDimmer. Regulator oświetlenia w mieszkaniu (19)
   "Prezentujemy projekt radioDimmera, który umożliwia scentralkizowaną, bezprzewodową, wielopunktową regulację natężenia oświetlenia. Jest to system, będący siecią adresowalnych, bezprzewodowych modułów wykonawczych (slave) realizujących funkcję ściemniacza, zarządzanych z jednej jednostki głównej (master) wyposażonej w rozbudowany interfejs użytkownika."
  • Mobik. Miniaturowy sterownik robota mobilnego (26)
   "Robotyka cieszy się niesłabnącą popularnością. Jak grzyby po deszczu pojawiają się fabryczne rozwiązania sterowników zgodnych z Arduino np. platforma Romeo. Opisywany sterownik oparty o mikrokontroler AVR umożliwia łatwe i szybkie rozpoczęcie prac nad robotem mobilnym, ograniczając czas poświęcony na opracowanie płytki sterownika i pozwala na skupienie się nad rozwiązaniami programowymi."
  • Dzwonek bezprzewodowy (30)
   "Często, jeśli obiekt ma wiele pomieszczeń, zachodzi potrzeba zasygnalizowania czyjejś obecności przed drzwiami wejściowymi jednocześnie w wielu pomieszczeniach. W innej sytuacji, jeśli obiekt ma wiele wejść, to może pojawić się potrzeba stworzenia możliwości sygnalizowania chęci wejścia w jednym pomieszczeniu, np. sekretariacie firmy. Nasz dzwonek bezprzewodowy może współpracować z dowolnie dużą liczbą odbiorników i nadajników. W aplikacji modelowej z jednym nadajnikiem współpracują dwa odbiorniki."
  • Różnicowa sonda pomiarowa z izolacją galwaniczną (33)
   "Dzięki zastosowaniu różnicowej sondy pomiarowej, na wejście oscyloskopu jest podawany wyłącznie sygnał sterujący bramkami tranzystorów MOSFET. Przy tym można równocześnie obserwować przebiegi znajdujące się na różnych potencjałach (low-side i high-side), a dzięki izolacji galwanicznej nie trzeba stosować transformatora na zasilaniu."
 • Miniprojekty
  • "Mała automatyka" do wzmacniacza lampowego (38)
   "Jak ważna jest ocena stanu lampy i utrzymanie poprawnego punktu pracy we wzmacniaczu lampowym, nie trzeba długo przekonywać. Zwykle szczęśliwi użytkownicy są pozbawieni tej podstawowej informacji. Przedstawiony układ uzupełnia wzmacniacz lampowy SE o pomiar jednego lub dwóch prądów anodowych i funkcję opóźnienia załączania napięcia anodowego, pozwalającą przedłużyć czas eksploatacji lamp."
  • Cortexino Duo - płyta ewaluacyjna z LPC1343 (40)
   "Płytka łączy moc mikrokontrolera 32-bitowego z elastycznością zastosowań Arduino. Przyda się wszędzie tam, gdzie moc 8-bitowego rdzenia AVR jest niewystarczająca. Mikrokontroler zamontowany na płytce ma zaprogramowany bootloader oraz sterowniki USB HID i MSD."
  • AVTduino miniLCD - miniaturowy panel operatora dla Arduino (42)
   "Moduł jest nakładką na płytkę bazową Arduino lub AVTduino. Oprócz niewielkiego wyświetlacza LCD i kilku przycisków, moduł wyposażono w dodatkowe peryferia, dzięki którym kazdy może bez większych problemów zbudować i przetestować praktycznie dowolne urządzenie prototypowe."
  • Miniaturowy wzmacniacz mikrofonowy (43)
   "Opisywany projekt to uniwersalny wzmacniacz mikrofonowy przeznaczony do współpracy z popularnymi, dwukońcówkowymi mikrofonami elektretowymi."
 • Projekt Czytelnika
  • Regulowany zasilacz warsztatowy ze sterowaniem mikroprocesorowym (44)
   "Prezentowany zasilacz jest alternatywą dla tradycyjnych zasilaczy szeregowych gdzie moc strat dramatycznie ogranicza ich możliwości powiększając masę i objętość, a ponadto dzięki sterowaniu mikrokontrolerem pozwala wygodnie ustalać parametry pracy i zapisywać je do pamięci nieulotnej."
 • Wybór konstruktora
  • Stacje lutownicze (51)
   "Lutownica to podstawowe narzędzie pracy elektronika-serwisanta i prawdopodobnie drugie z kolei po oprogramowaniu CAD w przypadku konstruktorów. Niezależnie, czy zajmujemy się układami analogowymi, czy cyfrowymi, dobry sprzęt lutowniczy pozwala znacząco usprawnić prototypowanie. I odwrotnie - mało precyzyjna lutownica może powodować frustrację jej użytkownika, a nawet doprowadzić do uszkodzenia montowanych podzespołów. Dlatego warto dobrać taką stację lutowniczą i akcesoria, by mieszcząc się w dostępnym budżecie zminimalizować potencjalne problemy i trudności w łączeniu ze sobą podzespołów."
  • Pakiety narzędziowe dla programistów (2) (61)
   "Era drogich pakietów narzędziowych dla programistów dobiega końca, standardem stają się narzędzia coraz bardziej rozbudowane funkcjonalnie dostępne bezpłatnie lub w cenach możliwych do zaakceptowania przez małe firmy, a nawet osoby prywatne. W artykule przedstawiamy dalszy ciąg przeglądu podstawowych cech i możliwości wybranych, bezpłatnych narzędzi dla programistów mikrokontrolerów ARM, przygotowujących aplikacje dla współczesnych mikrokontrolerów."
 • Notatnik konstruktora
  • Zasilanie jasnych, wysokonapięciowych diod LED HVHB (64)
   "Kolejne kraje wprowadzają restrykcje dotyczące stosowania i produkcji żarówek, a przedsiębiorstwa poszukują metod oszczędzania energii wprowadzając nowoczesne systemy oświetlenia, na przykład wykonane z diod LED lub świetlówek (CFL). Popyt na niedrogie, ekologiczne, energooszczędne systemy oświetlenia stale rośnie. Dlatego producenci podzespołów elektronicznych wprowadzają na rynek coraz lepsze i coraz bardziej wydajne źródła światła. W artykule opisano sposób zasilania oraz wady i zalety diod LED pracujących przy zasilaniu napięciem sieci energetycznej."
 • Sprzęt
  • InfiniVision MSO-X 4154A. Oscyloskop na pasma gigahercowe (96)
   "Parametry techniczne oscyloskopów cyfrowych są poprawiane niczym rekordy na olimpijskich pływalniach. Wydaje się, że nie ma tu żadnych granic, ale przecież fizyka musi kiedyś dać znać o sobie. Pytanie tylko, kiedy to się stanie? Odpowiedzi na razie nie ma, więc pozostaje nam tylko odnotowywać kolejne typy oscyloskopów wkraczające w gigahercowe zakresy."
 • Podzespoły
  • Zestaw ewaluacyjny C2000 Piccolo LaunchPad (70)
   "Po sukcesie taniego zestawu ewaluacyjnego MSP430G2 Value Line LaunchPad (MSP-EXP430G2) firmy Texas Instruments (TI) zostały opracowane nowe zestawy, zgodne ze standardem LaunchPad Evaluation Platform. Jako drugi ukazał się zestaw C2000 Piccolo LaunchPad (LAUNCHXL-F28027) z procesorem DSP z rodziny TMS320C2000, a następnie zestaw Stellaris LM4F120 LaunchPad z procesorem LM4F120H5QR z rdzeniem ARM Cortex M. W przygotowaniu są następne zestawy, np. F5529 LauchPad z procesorem DSP rodziny TMS320C5000."
  • Nowości w rodzinie STM32L1.
   Lepsze wyposażenie, większe możliwości, coraz bardziej ULP (Ultra Low Power) (75)
   "Pierwsze wersje not katalogowych mikrokontrolerów STM32L ujrzały światło dzienne 12 kwietnia 2010 roku i obejmowały dwie - nowe w ofercie STMicroelectronics - podrodziny mikrokontrolerów STM32: STM32L151 oraz STM32L152. Po ponad 2 latach wracamy do tematu, ponieważ producent wprowadził w rodzinie STM32L rewolucyjne zmiany, dzięki którym możliwości aplikacyjne mikrokontrolerów znacznie się powiększyły."
  • SAM4L - mikrokontroler Cortex-M4 o małym poborze mocy (78)
   "Termin 'mały pobór mocy' (low power) jest używany tak powszechnie, że jego znaczenie 'rozmyło się', a niekiedy bywa ono zupełnie wypaczone. Z punktu widzenia producenta mikrokontrolerów, mały pobór mocy do parametr porównywalny z wyrobami konkurencyjnymi i dla inżynierów powinno być oczywiste, że dla przykładu, nie wszystkie mikrokontrolery z rdzeniem Cortex-M4 pobierają podczas pracy tę samą moc zasilania."
  • Dotyk w trzech wymiarach?
   Scalony kontroler zbliżeniowy "touch-paneli" 3D z oferty firmy Microchip (80)
   "Tegoroczne tarki Electronica były okazją dla wielu firm pokazania nowych podzespołów oraz nowych idei, które obrócą się w krzem w niedługim czasie. Jedną z ciekawszych nowości były jednoukładowe kontrolery bezstykowych, zbliżeniowych 'touch-paneli' potrafiących rozpoznawać gesty w trzech wymiarach. Jest to poważny krok na drodze rozwoju interfejsów użytkownika, w jakie powszechnie są wyposażane współczesne urządzenia."
 • Prezentacje
  • Nowoczesne urządzenia i narzędzia lutownicze przez internet (58)
   "Firma Diolut specjalizuje się w dostarczaniu urządzeń i narzędzi dla elektroników ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb serwisów BGA. Doświadczenia zebrane przez lata pracy pozwoliły jej w taki sposób wyselekcjonować dostawców, by oferowane produkty cechowały się bardzo dobrą jakością przy niewysokiej cenie. Oferta Diolutu stale się powiększa, czego przykładem są urządzenia omówione w niniejszym artykule."
  • Lutowanie bezołowiowe i filtrowanie drobnego pyłu (60)
   "Nawet podczas lutowania bezołowiowego zgodnego z dyrektywą RoHS powstają opary, które mogą zagrozić zdrowiu. Systemy odprowadzania oparów lutowania mogą zminimalizować ilość szkodliwych cząsteczek w powietrzu wdychanym do płuc. Firma Reichelt Elektronik oferuje szeroki asortyment rozwiązań do filtrowania powietrza, o różnych parametrach i w różnych przedziałach cenowych."
 • Kursy
  • Programowanie układów FPGA w Altium Designer. Weryfikowanie projektu (67)
   "Altium Innovation Station to zintegrowane środowisko składające się z oprogramowania Altium Designer oraz płyty uruchomieniowej NanoBoard. Zapewnia ono komplet narzędzi i technologii potrzebnych do projektowania, implementowania, testowania i uruchamiania projektów FPGA. Co ważne, uruchamianie i testowanie odbywa się w czasie rzeczywistym. Uprzednio wykonaliśmy projekt licznika rewersyjnego, teraz zweryfikujemy go a następnie skonfigurujemy."
  • STEVAL-MKI063V1. Przykład oprogramowania akcelerometru i magnetometru LSM303DLH (81)
   "Technologia MEMS na dobre zagościła już w takich zastosowaniach jak akcelerometry, magnetometry, żyroskopy, czujniki ciśnienia czy mikrofony, a w ofercie STMicroelectronics można znaleźć szeroką gamę tego typu układów. Oprócz samych układów, STM udostępnia także moduły demonstrujące możliwości poszczególnych grup produktów. Jednym z takich modułów jest STEVAL-MKI1063V1 oparty na układzie LSM303DLH zawierającym akcelerometr i magnetometr. W artykule opisano moduł oraz przedstawiono sposób komunikacji z nim z poziomu komputera PC na przykładzie aplikacji napisanej w języku C++/CLI (.NET)."
  • MSP430 w przykładach (5). Konfigurowanie watchdoga (88)
   "W urządzeniach, które działają bez obsługi człowieka, a zatrzymanie ich pracy może mieć tragiczne konsekwencje (np. czujniki dymu, detektory nieszczelności instalacji gazowej, systemy alarmowe) zawsze powinien być stosowany układ Watchdog. Wszystkie aktualnie produkowane MSP430 mają wbudowany moduł Watchdog-Timer (WDT), który może pracować w trybie układu Watchdog. Dodatkowo do nóżki #RST/NMI mikrokontrolera można dołączyć zewnętrzny, dodatkowy timer Watchdog. W artykule omówimy pracę układu Watchdog w MSP430."
  • FlowCode i E-blocks (5). Przykładowy projekt zegarka z wyświetlaczem LED (92)
   "W poprzednim odcinku cyklu opisaliśmy podstawy multipleksowania wyświetlaczy LED. Teraz nauczymy się, jak wykorzystać tę umiejętność w praktyce do wyświetlania wartości liczb. Posłużymy się przykładem nieskomplikowanego programu zegara czasu rzeczywistego, odmierzającego czas z użyciem systemu przerwań mikrokontrolera. Wspomniane przerwanie będzie współistniało z użytym wcześniej przerwaniem obsługi wyświetlacza."
 • Automatyka i Mechatronika Praktyczna
  • SIMATIC S7-1500: nowa generacja sterowników dla średnich i dużych aplikacji (109)
   "Podczas targów SPS Drives 2012 w Norymberdze firma Siemens zaprezentowała nową generację sterowników SIMATIC S7-1500, opracowanych z myślą o średnich i dużych aplikacjach przemysłowych. Obok dużej wydajności, sterowniki z rodziny SIMATIC S7-1500 charakteryzują się wieloma nowymi funkcjami, w tym sprzętowym wsparciem technologii Motion Control, Security oraz aplikacji Safety. Sprzętowe możliwości sterowników są wspierane przez nowe wersje oprogramowania narzędziowego TIA Portal, którego wykorzystanie umożliwia szybsze i tańsze przygotowanie zaawansowanych aplikacji."
  • ącza w automatyce przemysłowej (111)
   "Złącza przemysłowe są używane w wielu branżach i dlatego są oferowane przez wielu dostawców. Wśród złączy można znaleźć zarówno takie umożliwiające łączenie sygnałów silnoprądowych, sterujących, pomiarowych i innych, jak również o niewielkim napięciu i natężeniu przewodzonego prądu. Złącza są stosowane nie tylko w przemyśle, ale również w wyrobach elektronicznych powszechnego użytku, motoryzacji, aparaturze medycznej, górnictwie, kolejnictwie, energetyce - praktycznie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z przepływem prądu elektrycznego. Artykuł jest przeglądem polskiego rynku złączy elektrycznych i powstał na podstawie ankiet wypełnianych przez Czytelników."
  • Enkodery jako doskonała alternatywa dla potencjometru (118)
   "Podobnie jak nowoczesność ściera się z tradycją, tak magnetyczne enkodery obrotowe coraz częściej zastępują potencjometry oraz w pewnych zastosowaniach - optyczne enkodery obrotowe. W artykule będzie omówiona zasada działania enkodera magnetycznego oraz najważniejsze zalety i wady tych produktów w oparciu o potencjometry i enkodery firmy Megatron, której wyłącznym przedstawicielem w Polsce jest firma WObit."
 • Elektronik odpowiada
  "Często podczas budowania prototypów urządzeń zdarzają nam się różne 'przygody' i 'wpadki'. Słuszna jest maksyma, że nie myli się tylko ten, kto nic nie robi."
 • Od wydawcy (4)
 • Niezbędnik elektronika (8)
 • Nie przeocz. Podzespoły (10)
  Miniaturowy, 48-kanałowy odbiornik GPS.
  Mikrokontrolery Cortex-M4 o małym poborze prądu i krótkim czasie aktywacji.
  Przemysłowy moduł komunikacyjny Bluetooth v2 Class 1.
  Przeł
  ącznik zasilania z kontrolą zboczy i przesuwnikiem poziomów.
  Nowa generacja modułów nawigacyjnych dla systemów GPS, GLONASS, QZSS i SBAS.
  Sterowniki półmostkowe MOSFET o obci
  ążalności 2A/100V.
  8-kanałowe sterowniki LED o mocy do 20W i sprawności do 90%.
  Nowe 8-bitowe mikrokontrolery PIC z interfejsem USB 2.0.
 • Nie przeocz. Koktail niusów (16)
  Intel inwestuje 40 mln dol. w nowe firmy.
  Microdis Electronics inwestuje w Polsce i w Niemczech.
  STMicroelectronics wybrał Samsunga na dostawcę usług foundry.
  Ministerstwo Gospodarki otworzy w 2013 r. biuro w Dolinie Krzemowej.
  Producenci oświetlenia LED z Tajwanu gotowi do inwestycji w Polsce.
  W Witnicy na powstać elektrownia fotowoltaiczna za 450 mln zł.
  NCAB kupuje konkurencyjną firmę w USA.
  Idesco i Acte wspólnie obsługują polski rynek.
  Techno-Service inwestuje w jakość obwodów wielowarstwowych.
  PADS Roadshow.
  Ukazał się nowy katalog TME.
  Spinacz spina innowatorów z przedsiębiorcami.
  Dzień z National Instruments.
  Energetab 2013 - wracamy do trzydniowej imprezy.
  Cynel Unipres wprowadza proszki stopów lutowniczych.
 • Sprzężenie zwrotne. Forum (18)
 • Konkurs (79)
 • Info (101)
  Firma Schneider Electric otworzyła superlaboratorium dydaktyczne na Politechnice Opolskiej.
  Moduły do monitorowania prądów sekcji fotowoltaicznych SOLARCHECK.
  Analizatory Agilent Technologies umożliwiają pomiar szumów o pasmie do 50GHz.
  Tektronix dostarczy pierwszy w Polsce oscyloskop na pasmo powyżej 30GHz.
  Tespol dostarczy 50GHz analizator obwodów dla Politechniki Warszawskiej.
  Firma Rutronik została wybrana przez ASJ Dystrybutorem Roku 2012.
  Schneider Electric partnerem Konsorcjum Smart Power Grids Polska.
  Moduły Solarcheck do monitorowania prądów sekcji fotowoltaicznych.
  RS Components rozszerza ofertę modeli 3D CAD.
  Otwarto Park Naukowo-Technologiczny w Suwałkach.
  Radmor najbardziej innowacyjną formą w Polsce.
  JM elektronik oferuje produkty Compulab.
 • Oferta (120)
 • Kramik i rynek (121)
 • Księgarnia wysyłkowa (126)
 • Prenumerata (127)
 • Zapowiedź następnego numeru (128)